ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

11 MAYIS 2021, SALI   

8

Künye

İki Dilli Yayın Düzeninin Geleceğine Dair

Teknik Dergi`nin Ocak 2018 sayısından başlayarak iki dilli yayın düzenine geçtiği, her yıl dönüşümlü olarak üç sayı Türkçe üç sayı İngilizce yayımlanmakta olduğu bilinmektedir. Başlangıç aşamasında yeterli ve sürekli bir İngilizce yazı akımı sağlanıp sağlanamayacağı konusunda kaygı duyulmuşsa da gelişmeler bu kaygının gereksiz olduğunu ortaya koymuştur. Yayımlanmak üzere Teknik Dergi`ye gönderilen İngilizce yazılar giderek ağırlık kazanmış ve Türkçe yazıları sayıca çok geride bırakmıştır. İki yıldır yapılan gözlemler bu eğilimin süreceği hatta hızlanarak süreceği izlenimini vermektedir. Bu koşullarda, yalnızca bir sayıya konulan yazı sayıları ile sağlıklı bir denge kurulması artık mümkün görünmemektedir.

İstatistiksel analiz ve kapsamlı değerlendirmeler sonucunda, yılda iki sayı Türkçe, dört sayı İngilizce yayımlamanın çok daha sağlıklı olacağı kanısına ulaşılmıştır. 2021 yılında yayımlanacak sayılar önceden planlandığından, o dönemde yayın düzeninin değiştirilmesi uygun görülmemiştir. 2022 yılı başından başlayarak, Ocak, Mart, Temmuz ve Eylül sayılarının İngilizce, Mayıs ve Kasım sayılarının Türkçe olarak yayımlanmasına karar verilmiş, yeni sayıların bu doğrultuda düzenlenmesine başlanmıştır.

Yukarıda belirtilen izlenim doğru çıkar da İngilizce yazı sayısı artmayı sürdürürse, Türkçe sayıların düzenli biçimde yayımlanması güçleşebilir ve daha farklı bir yayın düzenine geçmek gerekli olabilir düşüncesiyle, ileride uygulanabilecek çeşitli seçenekler değerlendirilmekte olup kesin karar gelişmelere bakılarak ileride verilecektir.

Üniversite eğitiminde İngilizce öğretimine ve kullanımına ağırlık verilmesi yanı sıra, Internet kullanımının yaygınlaşmasının da etkisiyle, Türk mühendislerinin İngilizce okuma ve yazma becerileri giderek yükselmektedir. Öte yandan, akademisyenlerin küresel düzeyde iletişim ve işbirliği olanaklarının artıyor olması Teknik Dergi yazarlarını yazılarını İngilizce yazmaya teşvik etmektedir. Teknik Dergi`ye gönderilen yazılarda yazım dili standardının genellikle yükseldiği görülmekle birlikte, bazı yazılar İngilizce bakımından hâlâ çok yetersizdir. Yazım diline hâkim birinin, mümkünse ana dili İngilizce olan birinin yazı taslağını elden geçirmesi yazara bu bakımdan çok yardımcı olabilir.

Değerli okurlarımızın, yazarlarımızın ve danışmanlarımızın bilgisine saygılarımızla sunarız...

Yayın Kurulu adına,
Tuğrul Tankut, Editör

----------------------------------------------------------------------------------------

Teknik Dergi, özgün bilimsel araştırmalar ile ilginç uygulama çalışmalarına yer veren ve bu niteliği ile hem araştırmacılara hem de uygulamadaki mühendislere seslenmeyi amaçlayan hakem sistemini etkin kullanan bir dergidir.

----------------------------------------------------------------------------------------

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından iki ayda bir yayınlanır.

Sahibi: Taner Yüzgeç

Yazı İşleri Müdürü: Özer Akkuş

Editör: Tuğrul Tankut

Yardımcı Editörler: İsmail Aydın, Özer Çinicioğlu, Metin Ger, Gürkan Emre Gürcanlı, Alper İlki, Kutay Orakçal, İsmail Şahin, Özkan Şengül, Emine Beyhan Yeğen

Yayın Sekreteri: Cemal Çimen

Danışma Kurulu: Prof. S. Akman (Türkiye), Prof. M. Aral (ABD), Prof. D. Arditi (ABD), Prof. A. Aydilek (ABD), Prof. K. Beyer (İsviçre), Prof. N. Çatbaş (ABD), Prof. M. Çetin (ABD), Prof. M. Dewoolkar (ABD), Prof. T. Edil (ABD), Prof. K. Elwood (Yeni Zelanda), Prof. M. Fardis (Yunanistan), Prof. G. Gazetas (Yunanistan), Prof. P. Gülkan (Türkiye), Prof. J. Han (Türkiye), Prof. I. Hansen (Hollanda), Prof. T. Hartmann (Almanya), Prof. F. Imamura (Japonya), Prof. T. Kang (Almanya), Prof. K. Kusunoki (Japonya), Prof. S. Lacasse (Norveç), Prof. R. Al-Mahaidi (Avustralya), Prof. K. Özbay (ABD), Prof. H. Özer (ABD), Prof. G. Özmen (Türkiye), Prof. S. Pampanin (İtalya), Prof. A. J. Puppala (ABD), Prof. M. Saatçioğlu (Kanada), Prof. C. Santamarina (Suudi Arabistan), Prof. S. Sheikh (Kanada), Prof. E. C. Shin (Güney Kore), Prof. J. Smallwood (Güney Afrika), Prof. M. Sümer (Türkiye), Dr. H. A. Şentürk (Türkiye), Dr. S. S. Torisu (Japonya), Prof. E. Tutumluer (ABD), Prof. M. Tümay (ABD)

Yazışma Adresi:

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Teknik Dergi Yayın Sekreterliği
Necatibey Cad. No:57 06640 Kızılay-Ankara
Tel: (0.312) 294 30 00 - Faks: 294 30 88 www.imo.org.tr - E-posta: teknikdergi@imo.org.tr

Yazışmalar için yukarıdaki adres kullanılacaktır.

Teknik Dergi yazı kabulü DergiPark sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Yazılarınızı www.dergipark.gov.tr adresinden gönderebilirsiniz. 

 

 

 

Dosyalar

Yazım Kuralları ve Yayın İlkeleri (72 KB) (14.12.2017 11:26:52)

Teknik Dergi`de yayımlanmış yazıların listesi (218 KB) (14.12.2017 11:27:01)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

---
<< İlk <<  < Önceki <
  / 4  > Sonraki >  >> Son >>

021
Cilt 5-Ocak 1994

019
Cilt 4-Ekim 1993

018
Cilt 4-Temmuz 1993

017
Cilt 4-Nisan 1993

016
Cilt 4-Ocak 1993

014
Cilt 3-Ekim 1992

013
Cilt 3-Temmuz 1992

012
Cilt 3-Nisan 1992

011
Cilt 3-Ocak 1992

009
Cilt 2-Ekim 1991

008
Cilt 2-Temmuz 1991

007
Cilt 2-Nisan 1991

006
Cilt 2-Ocak 1991

004
Cilt 1-Ekim 1990

003
Cilt 1-Temmuz 1990

002
Cilt 1-Nisan 1990

001
Cilt 1-Ocak 1990

 

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.