ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

11 MAYIS 2021, SALI   

23

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 20.03.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 23.03.2021 10:48:03  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 20.03.2021 17:26:34

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı hakkında yapılan açıklama.

İstanbul Sözleşmesi`nden Vazgeçmiyoruz

2011 yılında imzalanan, yine aynı yıl Millet`in Meclisi`nde onaylanan İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi`nin geceden sabaha Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile feshedilmeye çalışılması kadın hakları sorunu dışına da taşarak milletin iradesini yok sayan bir hukuksuzluktur. Uluslararası bir sözleşmeyi anayasamıza aykırı bir şekilde iptal etme hakkını kendinde görenlerin varlığı, İstanbul Sözleşmesi`nin uygulanması mücadelesinde kadınların ne kadar haklı olduğunu göstermiştir.

Ülkemizde son yıllarda artan ekonomik ve toplumsal sorunlar yanında yaratılan bu hukuksuzluk iklimi, kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddet olayları, çocuk istismarları, tacizler ve tecavüzler, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin gittikçe artmasına yol açmıştır. İstanbul Sözleşmesi`nin uygulanması bu anlamda haksızlığa uğrayan herkesin güvencesidir. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet konularında devletlerin yükümlülüklerini belirleyen uluslararası bir sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi; kadına yönelik şiddetin ortaya çıkmadan önlenmesini, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığın son bulmasını, mağdurların korunmasını, faillerin cezalandırılmasını ve gerekli tüm politikaların üretilmesini belirlemektedir.

İnşaat Mühendisleri Odası olarak bu hukuksuzluğu tanımayarak İstanbul Sözleşmesi`nden vazgeçmiyoruz. Anayasanın değiştirilemez hükümlerinin içinde yer alan hukuk devletinin gereğinin yapılmasını talep ederek, anayasal haklarımızı her türlü alanda toplumun tüm kesimlerinden kadınlarla dayanışarak sonuna kadar savunmaya devam edeceğimizi duyuruyoruz. Unutulmamalıdır ki hukuk herkese lazımdır.

İnşaat Mühendisleri Odası 
Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 364

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.