ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

08 ARALIK 2021, ÇARŞAMBA   

 

TÜRKİYE SALLANIYOR

    Yayına Giriş Tarihi: 29.01.2020  Güncellenme Zamanı: 28.01.2020 10:57:41  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.01.2020 10:57:13

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 12. Dönem Öğrenci Konseyinin, Elazığ Depremiyle ilgili yaptığı açıklama. 28.01.2020

TÜRKİYE SALLANIYOR

Elazığ ve çevresinde gerçekleşen depremler ve bunların sonucu olarak yaşanan can kayıpları Türkiye`nin deprem kuşağında bir ülke olduğunu ve önlem alınmazsa neler yaşanabileceğini bize bir kez daha gösterdi.

Türkiye`de 26 Eylül 2019 Tarihinde Marmara Denizinde yaşanan, Richter ölçeğine göre 5.7 büyüklüğündeki depremden bu güne kadar 4.5 büyüklüğünün üzerinde 18 deprem meydana gelmiştir. Bu depremler ne ilktir ne de son olacaktır.

Ülkemiz sismik açıdan Dünya`nın en aktif bölgelerinden olup, mevcut nüfusun %70`i deprem riski yüksek olan alanlarda yaşamaktadır ve topraklarının %66`sı aktif fay bölgelerinde bulunmaktadır. Son yüzyılda meydana gelen afetlerin yol açtığı kayıpların %64`ü ve hasar gören binaların %75`i depremlerden kaynaklanmıştır.

Depremle ilgili Türkiye`nin gerçekleri bilinmesine rağmen; depreme dayanıksız yapılara izin veren şimdiye kadar çıkarılmış 24 tane imar affı, kentsel değil rantsal dönüşüm uygulamaları, denetimsizlikler, İmar ve Yapı Denetim Kanunu`nda yapılan değişiklikler olası bir depremin afete dönüşmesine sebebiyet veriyor. İmar Barışı ile "yapı kayıt belgesi" adı altında verilen belgenin asıl adı ‘`Ölürsen biz sorumlu değiliz!`` belgesidir.

Deprem ile en büyük mücadele doğru, planlı ve ranta dayalı olmayan kentsel dönüşümdür. Resmi kayıtlara göre 17 bin 118 kişinin yaşamını yitirdiği 1999`daki büyük Marmara depreminde sadece 1 kişinin depremin açtığı fay kırığına düşerek yaşamını yitirdiğini, geri kalan 17 bin 717 kişinin ise güvensiz binalar nedeni ile hayatını kaybettiği açıklandı. Bu bağlamda riskli alanlarda ve riskli yapılarda kentsel dönüşüm acilen yapılmalı ve risk alanı haritaları hazırlanmalıdır. Yerel yönetimler; haritaları esas alan imar projeleri hazırlamalıdır, yapı stoku elekten geçirilip depreme dayanıklı olmayan yapıların envarterden çıkarılması, envarterden çıkarılan yapıların yerine mühendislik ve bilime uygun yapıların inşa edilmesi, inşaat uygulamalarının zamanında ve doğru denetlenmesi gerekmektedir.

Tüm bunların yanında deprem toplanma alanlarının ulaşım güzergâhlarıyla bağlantılı olması, yani kolay ulaşılabilir yerlerde bulunması kaçınılmazdır. Dolayısıyla okul ve cami bahçelerinin, parkların, boş arazilerin hatta dolgu bölgelerinin toplanma alanı olarak belirlenmesi kamuoyunu yanıltmaktan öteye geçmemektedir.

Depremin bir doğa olayı olduğu kabul edilmeli ancak denetimsizliğin neden olduğu sonuçlara ‘`kader`` gibi değerlendirmelerden uzaklaşmalıyız. Deprem ile en büyük mücadele ranta dayalı olmayan doğru, planlı, bilimin ve tekniğin öne çıktığı, kentleşme politikalarını mühendisler öncülüğünde tartıştığımız tüm paydaşların ortak bir masada bir arada yer alacağı mücadeledir.

Depremde ölümün kader olmadığını söylüyor, yaşanan depremlerin faciaya dönüşmemesi için mücadele ve dayanışma içinde olacağımızı vurguluyoruz.

Depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ruhları şad olsun diyor ailelerine başsağlığı ve yaralanan tüm yurttaşlarımıza da acil şifalar diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

genç-İMO 12. Dönem Konseyi


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 29.01.2020 gününden itibaren 279 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.