ANA SAYFA   İLETİŞİM   ARAMA   genç-İMO ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA


genç-İMO Ana Sayfa

08 ARALIK 2021, ÇARŞAMBA   

 

19 ARALIK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 19.12.2019  Güncellenme Zamanı: 19.12.2019 16:39:55  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 19.12.2019 16:40:16

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun, 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Odası’nın 65. Kuruluş Yıl Dönümü ve İnşaat Mühendisleri Günü nedeniyle yaptığı açıklama. 19.12.2019

19 ARALIK İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

19 Aralık tarihi Odamızın kuruluş günüdür. Bu yıl 65. yılımızı kutluyoruz. Bu kutlamayı tüm üye ve şubelerimizle birlikte yapıyoruz. İlk genel başkanımız Hikmet Turat`ı ve bugüne kadar yöneticilik yapan tüm yönetici ve meslek büyüklerimizi saygı ve sevgiyle anıyoruz.

19 Aralık 1954 tarihinde toplanan genel kurula büyük bir heyecan ve coşku hakim olmuştu. İnşaat mühendislerinin bir araya gelmesi, birlikteliklerini örgütlü bir güce dönüştürerek ifade etmeleri önemliydi. O gün genel kurula katılanlar "Bugünkü coşkumuz sürekli olsun. Taşıdığımız heyecanın bir sınırı olmasın" demişlerdir.

Bugün de mesleğimize ve meslek odamıza olan inancımız ve güvenimiz o günkü kadar genç ve diridir. Taşıdığımız heyecanın hiçbir sınırı yoktur. Geleceğimizi kazanma ve alınan haklarımızı yeniden geri alma mücadelemiz bundan sonra da kesintisiz bir şekilde devam edecektir.

İnşaat mühendisliği kurucu mühendislik alanlarının başında geliyor. Evrensel özelliklere sahip bir mesleğimiz var. Mesleki bir yetkinlik, etik bir anlayış ve geniş bir işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kuruluş günleri aynı zamanda doğum günleridir. Bu günler, geçmiş ile gelecek arasında sıkı bağların kurulması gereken günlerdir. Geçmiş ile gelecek arasında kurulacak köprünün oldukça sağlam olması gerekiyor. "Geçmişini bilmeyen geleceğini kuramaz" sözüne inananlardanız.

Meslektaşlarımızın ve yöneticilerimizin biriktirdikleri deneyimlerin veri tabanı her zaman aklımızı yönetiyor. İnsanın geçmişini beyninde canlandırabilme becerisi, aynı zamanda geleceği sağlıklı bir şekilde kurmasının yolunu açar. Bu özellik insanları diğer canlılardan ayıran bir özelliktir.

Bu nedenle Odamızın ve mesleğimizin geçmişi, gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışanların ve dünümüzü bugünlere taşıyanların tarihidir. Bu tarih aynı zamanda mesleğe bağlılık, kamu yararını her şeyin önünde tutan ve emeğe olan saygıyı dikkate alan bir tarihtir.

Bugünkü dünyanın dünkü dünya kadar büyük olmadığın biliyoruz. Herhangi bir yerde ortaya çıkan ekolojik bozulma bizleri yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle, hizmet üretim sürecinde sadece bilimsel ve teknik gerekliliklerin yerine getirilmesi yeterli olmuyor. Hayatın genel akışı içerisinde doğaya ve yaşam alanlarına haksızca müdahale edenlere karşı sesimizi sürekli olarak yükseltmemiz gerekiyor.

Bilinmesini isteriz ki, ortaya çıkan teknolojik gelişmeler mesleğimizin uygulamalarını, kapsamını, boyutunu ve önemini her geçen gün artırıyor. Bu duruma paralel olarak bilgi üretimi de hızlı bir şekilde artıyor. Odamız, inşaat mühendisliği alanında ortaya çıkan gelişmeleri ülke ölçeğinde yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Sevgili meslektaşlarımız,
Bizler, insanların güven ve huzur içerisinde yaşamları için sürekli olarak öğrenmek durumundayız. Bu amaçla can ve mal güvenliğini korumak için güvenli yapılar üretiriz.

65 yılı geride bırakan bir meslek odasının üyeleriyiz. Sayıları 10 binlerle ifade edilen ve aramıza yeni katılan meslektaşlarımızla birlikte mesleğimizin değersizleşmesini içimize sindiremiyoruz.

Yasal haklarımızın yetersizliği sayısal çoğunlukla birleşince; ücret düşüklüğü, işsizlik ve haksız rekabet gibi önemli sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu sorunlar giderek büyüyor. Bu nedenle daha çok birliğe, dayanışmaya ve mücadele etmeye ihtiyacımız var.

Her şeye saldıran; bilimi tekniği, kamu yararını ve mühendisliği yok sayan bir ortam içerisinde haksızlıklara karşı mücadele ediyoruz. Sürdürdüğümüz mücadelede bugüne kadar yanımızda yer aldınız. Sizlere kuruluşumuzun 65. Yılı nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Sevgili meslektaşlarımız,
19 Aralık kuruluş günümüz nedeniyle tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz. Ayrıca meslekte 25-40-50 ve 60 yılını tamamlayan meslektaşlarımız var. Bu meslektaşlarımız "Hizmet Belgesi, Onur Belgesi ve Plaket" alıyorlar. Çok daha fazlasını almayı hak ettiler. Ülkemizin gelişmesi ve imarı doğrultusunda önemli hizmetler yaptılar.

Planlayıcı, tasarımcı, uygulamacı ve denetleyici olan bir mesleğimiz var. Bilim ve bilgiyle yüklü olan beynimizi ülkemizin imarı ve halkımızın yararı doğrultusunda kullanmayı sürdüreceğiz. Ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımızı kaybetmeden kamu yararını önceleyen çalışmalarımız bundan sonra da devam edecektir.

Bugüne kadar yapmış olduğunuz hizmetler nedeniyle sizlere çok teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki yaşamınızın sağlıklı ve mutluluk içinde geçmesini tüm içtenliğimizle diliyor, "19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü"nüzü kutluyoruz.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU


Tüm Genç İMO - Gündem »

Bu 19.12.2019 gününden itibaren 123 defa okunmuştur.

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.