NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ AFAD İL MÜDÜRÜ TEKOĞUL’DAN İMO’YA SEMİNER ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 ŞUBAT 2020, ÇARŞAMBA   

44

AFAD İL MÜDÜRÜ TEKOĞUL’DAN İMO’YA SEMİNER

    Yayına Giriş Tarihi: 12.07.2019 00:00   Güncellenme Zamanı: 12.07.2019 14:02:45  Yayınlayan Birim: KOCAELİ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 12.07.2019 14:03:29

Kocaeli AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, İMO’da “TAMP ve Hasarlı Binalar Risk Potansiyeli” konulu bir seminer verdi.

Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odasının eğitim salonunda gerçekleşen seminerde AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, AFAD`ın kurumsal yapılanması, TAMP-Kocaeli Afet Müdahale Planı ve Hasarlı Binalar başlıklarında bilgi sundu. İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Başkanı Kahraman Bulut`un davetiyle gerçekleşen seminerde AFAD İyileştirme Şube Müdürü Adem Süer, oda yönetimi ve üyeler hazır bulundu. Seminer başlangıcında önce TAMP ile ilgili bilgiler veren AFAD İl Müdürü Salim Tekoğul, İnşaat Mühendisleri Odası`nın TAMP`taki destek çözüm ortaklığına işaret etti. Özellikle bir afet sonrası hasar tespit hizmet grubunda İMO`dan büyük destek alınacağına inandıklarını kaydetti. Ardından ilimizdeki yapısal riskler konusunda detaylı bilgiler veren Tekoğul, ilimizdeki hasarlı binaların bir kısmının güçlendirildiği halde legaliteye bağlanamayan, güçlendirme iskanını alamayan binalar olduğunu, bir kısmının da tespitler sırasında kira yardımı alabilmek için hasarlı yazdırılan binalar olduğunu hatırlattı. Son çıkan torba yasayla 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu`nda resen tespit imkanının kanuni altyapıya kavuşturulduğunu, değişikliğin hasarlı ve riskli bu binalar için çözümü hızlandıracağını düşündüklerini söyledi.

Tekoğul, 2012-2017 arasında yaptırılan risksiz yapı raporlarının da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görüşü ile işlevsizleştiğini, çünkü devletin politikasının hasarsız olsa da eski binaların tümünün yenilenmesi olduğunu dile getirdi. Sunum sonunda ilginç ve gülünç yapı örneklerini inşaat mühendislerinin dikkatine sunan Tekoğul, yapısal risklerin azaltılmasında İMO dahil toplumun tüm kesimlerinin ortak duyarlılıklarının gerektiğini vurguladı.

Seminerin son bölümünde üyelerin değerlendirmelerini dinleyen ve sorularını cevaplayan Tekoğul, seminer organizesi dolayısıyla İMO Başkanı Bulut`a ve yönetimine teşekkür etti.


Okunma Sayısı: 12

Kocaeli Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.