NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ İMO ÜYELERİNE BİLİRKİŞİ EĞİTİMİ ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 OCAK 2019, CUMARTESİ   

32

İMO ÜYELERİNE BİLİRKİŞİ EĞİTİMİ

    Yayına Giriş Tarihi: 30.10.2017 00:00   Güncellenme Zamanı: 30.10.2017 13:43:25  Yayınlayan Birim: KOCAELİ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 30.10.2017 14:22:33

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, mühendislere yönelik 18 saati teorik, 6 saati uygulamalı olmak üzere 24 ders saatinden oluşan “Temel Bilirkişilik Eğitimi” düzenledi.

İnşaat Mühendisleri Odası`nın (İMO), Bilirkişilik Kanunu kapsamında "Bilirkişilik Yönetmeliği"nde yapılan değişiklik nedeniyle "Temel Bilirkişilik Eğitimi" konusunda Adalet Bakanlığı tarafından yetkilendirilmesi üzerine İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, "Temel Bilirkişilik Eğitimi" düzenledi. Eğitim, İMO Kocaeli Şubesi Eğitim Salonu`nda yapıldı. Yard. Doç Dr. Serkan Engin, Yard. Doç Dr. Adnan Öner ve Dr. Av. Ersan Atalay tarafından verilen eğitimlerde, 5 yıl mesleki kıdem kazanan 24 mühendis katıldı. 24 kişilik gruba, 26-27-28-29 Ekim 2017 tarihlerinde eğitim verildi. Eğitimde, mühendislere 18 saati teorik, 6 saati uygulamalı olmak üzere 24 saat eğitim verildi. Eğitimi tamamlayan mühendislere daha sonra "Katılım Sertifikası" verilecek.

EĞİTİMİN KONULARI

Dr. Av. Ersan Atalay, Yard. Doç Dr. Serkan Engin ve Yard. Doç Dr. Adnan Öner, "Yargılama Hukukuna İlişkin İlkeler ve İspat Hukukuna İlişkin Temel Kavramlar,  Türk Yargı Teşkilatı, Yargısal Faaliyet İçinde Yer Alan Süjeler, Yargılama Hukukuna İlişkin Temel Hak ve İlkeler, Bilirkişinin Nitelikleri, Bilirkişiliğe Başvuru, Sicil ve Listeye Kayıt, Bilirkişinin Yetkileri ve Ödevleri ile Etik İlkeler, Bilirkişinin Denetimi ve Sorumluluğu, Bilirkişi İncelemesine Başvuru ve İnceleme Konusu, Bilirkişinin Görevlendirilmesi, Bilirkişi İncelemesinin Yapılması, Rapor Yazımı Usul ve Esasları,  Oy ve Görüşün Sunulması, Bilirkişi Raporunun Teslim Edilmesi ve Değerlendirilmesi" konularında mühendislere eğitim verdiler.

EĞİTİME DEVAM EDİLECEK

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok yaptığı açıklamada; Bilirkişilik Yönetmeliği" hükümlerine göre, her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için Bilirkişilik Temel Eğitimi alma ve sertifika sahibi olma şartı getirilmiştir. Bilirkişilik temel eğitimi, 5 yıllık mesleki kıdem kazanmış kişiler tarafından alınacak olan ve bilirkişilik faaliyetinin yürütülmesi ile ilgili temel, teorik ve pratik bilgileri kapsayacak bir eğitim programıdır, Program 18 saati teorik, 6 saati uygulama eğitimini olmak üzere 24 saatlik bir eğitimi kapsamaktadır. Bilirkişilik temel eğitim; Programını tamamlayanlara, temel eğitimi tamamladıklarına ilişkin sertifika verilecek ve sertifika sahibi olanlar, kendi bölgelerindeki Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıkları tarafından yapılan ilandaki diğer şartları da taşımaları halinde, bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir. Gelen yoğun talepler doğrultusunda Temel Bilirkişilik Eğitimi ikinci grubu 2-3-4-5 Kasım 2017 tarihlerinde devam edecek" dedi.


Okunma Sayısı: 80

Kocaeli Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır